Természeti környezet kategória
Lajosmizsei Platánfasor
Mizsei Óriás kocsányos tölgy
Lajosmizsei Platánfasor
Lajosmizsei Platánfasor
Az 5-ös főút Lajosmizse belterületének 67+280 km szelvénye, és 69+450 km szelvénye közt elhelyezkedő, annak mentén található 139 darab platánfa, valamint a 22/2 hrsz-ú ingatlan (Központi Park) területén található 42 darab platánfa.
Platánfa (Platanus acerifolia)
Termőhelye humuszos homoktalaj. A fa kora akár több mint száz év is lehet, magassága elérheti akár a 40 métert is. Télen és nyáron egyaránt rendkívül mutatós, terebélyes, levegős koronájú. Nyáron a nagyméretű, élénkzöld levelei fokozzák szépségét, télen a hatalmasra növő törzsátmérő és karakteres ágrendszer mellett, a lemezekben hámló kérgének köszönhetően változó színű, mozaikszerű törzsmintázata, sőt a fennmaradó termése is díszíti.
A védetté nyilvánítás indoka: Lajosmizse városképét meghatározó platánfák egyedi arculatot adnak a városnak. Eszmei, esztétikai értékük felbecsülhetetlen. Kiemelt természetvédelmi oltalomra érdemesek az 1930-ban akkor még Andrássy útra ültetett fák, amelyek a kétoldali fásítás csodálatos hatására létrejött az összeboltozódó lombkoronát, zöld alagutat képeznek a ma már Dózsa György út nevet viselő közterületen.
Lajosmizse Város Önkormányzatának a környezetvédelemről szóló 7/2008 (III. 20.) rendelete 6. § (1) bekezdésének e) pontja alapján helyi védett természeti érték.
Mizsei Óriás kocsányos tölgy
Mizsei Óriás kocsányos tölgy
"Mizsei Óriás" - Kocsányos tölgy (Quercus robur)
Termőhelye humuszos homoktalaj. A fa az egykori pusztai tölgyesek maradványa, a korát 220 évre becsülik. A környék legszebb tölgyfája, egyben Lajosmizse legöregebb fája is. Magassága 24 méter, törzsének kerülete 520 cm. A tölgy körül galagonyás homoki gyep található. Figyelemre méltó a terület gazdag cserjevegetációja is.
A különleges magasságú és törzsvastagságú idős fa az ember környezetének tárgyi jav, mely az egykori pusztai tölgyeseket képviseli Lajosmizse külterületén.
Lajosmizse Város Önkormányzatának a környezetvédelemről szóló 7/2008. (II. 20.) rendelete 6. § (1) bekezdésének c) pontja alapján védett természeti érték.